Trójstyki

REGULAMIN OGÓLNOPOLSKIEJ KOLARSKIEJ ODZNAKI PTTK „TRÓJSTYKI GRANIC POLSKI”


Odznaka "Trójstyki Granic Polski"


Wykaz miejscowości granicznych, stykowych.

Trójstyk nr 1 - Trzycatek (Jaworzynka)


W południowej części wsi, na Trzycatku, znajduje się trójstyk granic Polski, Czech i Słowacji. Do chwili przystąpienia tychże państw do układu z Schengen (21 grudnia 2007) istniało w tym miejscu potrójne przejście graniczne: Jaworzynka-Hrčava-Černe. Na trójstyku znajdują się trzy jednakowe trójgraniaste grafitowe obeliski, po każdej ze stron. W 2007 od strony polskiej do trójstyku doprowadzono drogę i chodnik, a nad potokiem powstał drewniany mostek między Polską a Słowacją. Po słowackiej i czeskiej stronie znajdują się też wiaty dla turystów. (źródło: Wikipedia.pl)

Oto potwierdzenie obecności na trójstyku:

Trzycatek - po stronie Polski (zdjęcie z samowyzwalacza)
Pozostałe zdjęcia




Obszarów, gdzie stykają się granice trzech państw jest w Polsce sześć. W najdalej na południe położonym przysiółku Jaworzynki - w Trzycatku, zbiegają się granice Polski, Czech i Słowacji. Przeważnie w takim wyznaczonym geodezyjnie punkcie stoi jeden duży obelisk, ale tutaj z przyczyn, można powiedzieć technicznych, są aż trzy. W odległości kilku metrów od siebie wznoszą się dwa jednakowe trójgraniaste słupy, oba wykonane z jasnoszarego granitu. Na jednym jest napis "Rzeczpospolita Polska" i herb kraju, na drugim "Česka Republika" i także herb. Trzeci trudniej wypatrzyć. Stoi trochę dalej, w głębi lasu, za potokiem, i widać go tylko przez niewielką przecinkę.

Strumień też jest szczególny - ma ok. 3 km długości, płynie przez terytoria trzech państw i ma aż trzy nazwy, czyli średnio jedna przypada na kilometr (chociaż odcinek w Czechach jest krótszy). W Polsce to Wawrzaczowy Potok, w Czechach - Potok Kubankowski, a na Słowacji - Potok Gorylów.

Ten beskidzki "trójstyk" powstał stosunkowo niedawno, dopiero w 1993 r., po rozpadzie Czechosłowacji. Obeliski ustawiono dwa lata później z pomocą śmigłowca. Mają po 215 cm wysokości i ważą ponad 800 kg każdy. Powstaje jednak pytanie, dlaczego są aż trzy, a nie tak jak zwykle jeden? Okazuje się, że dokładny punkt zbiegu granic znajduje się w korycie potoku, a w takim miejscu nie utrzymałby się żaden obiekt - woda by go podmyła i przewróciła.


Więcej znajdziesz w Polska Niezwykła. (informacje również zaczerpnięte z tego portalu)

Trójstyk nr 3 - Orchówek, nad Bugiem

Orchówek – niegdyś miasto, obecnie wieś położona niedaleko Włodawy, przy trójstyku granic Polski, Białorusi, i Ukrainy. Założony w 1506 roku przez wojewodę bełskiego Jerzego Krupskiego na mocy przywileju króla Aleksandra Jagiellończyka. W tym samym czasie Orchówek otrzymał również prawa miejskie, które ostatecznie utracił w 1869 roku. Należał kolejno do Krupskich, Leszczyńskich, Pociejów, Flemingów, czartoryskich i Zamoyskich.

Więcej znajdziesz w serwisie Kresy Piękne z Natury. (informacje pochodzą z tego portalu)

Oto potwierdzenie obecności na trójstyku:

Potwierdzenie obecności w Orchówku.

Wiata nad Bugiem, na czerwonym szlaku (uwaga na olbrzymie jusznice deszczowe).

Pozostałe zdjęcia:



Trójstyk nr 4 - Stanowisko, gmina Giby

Stanowisko to niewielka wieś położona w Puszczy Augustowskiej tuż przy granicach z Białorusią i Litwą. Leży więc na tzw. trójstyku. Dotarcie do niej nie jest łatwe i wymaga trochę wysiłku. Dojeżdża się duktami leśnymi, piaszczystymi. Osobiście dojechałem do niej od wsi Frącki, można od Gib.
Dla potwierdzenia mojej obecności zrobiłem zdjęcie na tle tablicy z nazwą miejscowości oraz zdobyłem potwierdzenie w formie pieczęci. Mam nadzieję, że wystarczy to podczas weryfikacji do odznaki.


Stanowisko zajęte!
Pozostałe zdjęcia:




Trójstyk nr 5 - Bolcie, gmina Wiżajny

7 km na wschód od Żytkiejm znajduje się trójstyk granic "Wisztyniec", gdzie zbiegają się granice Polski, Litwy i Rosji. Nazwa punktu nawiązuje do położonego na pograniczu litewsko-rosyjskim Jeziora Wisztynieckiego. W miejscu styku granic państwowych stoi dwumetrowej wysokości monolit wykonany z różowego granitu, na którym znajdują się złote godła państw. Na ziemi wokół monolitu wyłożona jest kostka brukowa z czerwonymi liniami wskazującymi kierunki przebiegu granic państwowych. Warto pamiętać, że wokół monolitu wolno poruszać się tylko po terytorium Polski i Litwy, bez przechodzenia na stronę rosyjską. 
Najkrótsze dojście do trójstyku wiedzie przez grunty prywatne (z miejsca gdzie szosa Żytkiejmy-Wiżjany dochodzi najbliżej do granicy). Właściciele ziemi pobierają od turystów opłatę za parking i dojście do granicy.
Zaledwie 250 m dalej jadąc w kierunku Wiżajn, we wsi Bolcie budowany jest obecnie parking dla samochodów osobowych i autokarowych z pełną infrastrukturą (ławki, toalety, stojaki na rowery). Od parkingu do samego trójstyku prowadzić będzie 400-metrowa ścieżka poznawcza "Trójstyk granic-biegun zimna" opisująca walory turystyczne pogranicza. Przedsięwzięcie realizowane jest przez Starostwo Powiatowe w Suwałkach. Nowe zagospodarowanie zostanie oddane do użytku jesienią 201 4 r.


Fotodowód - Wisztyniec wzięty.

Pozostałe zdjęcia: